Sağlık

Sağlık Haberleri

Psikolog Büyük, “Pandemi, sağlık krizinin yanı sıra psikolojik krize de döndü”

 Pandemi süreci geride kaldı ancak izleri devam ediyor. Psikolog Mustafa Tarık Büyük, koronavirüs sürecinin sadece medikal bir kiriz olmaktan ziyade aynı zamanda psikolojik bir krize de dönüştüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı, engelli kadrosunda bin 356 işçi alacak

Sağlık Bakanlığı tarafından, temizlik görevlisi olarak istihdam edilmek üzere bin 356 engelli kadrosunda sürekli işçi alımı yapılacağı duyuruldu. 

Kanser hastalarını umutlandıran gelişme

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (ERFARMA) faaliyet gösteren Nano Thera Araştırma Grubu, kanser tedavisinde kullanmayı hedefledikleri Odaklanmış Ultrason Terapisi çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarla ilgili bilgiler veren ERÜ Biyomedikal Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi ve ERFARMA Nano Thera Araştırma Grubu Lideri Ömer Aydın, 'Odaklanmış Ultrason Terapi ile tümörü belli bir odak noktasında toplayıp yok etmeyi hedefliyoruz' dedi.

Antep Fıstığı kilo kontrolünde kolaylık sağlıyor

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Betül Merd, Antep Fıstığı'nın faydaları hakkında verdiği bilgilerde, yeterli şekilde tüketildiğinde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasını engelleyerek, tokluk hissi oluşturduğu için kilo kontrolü sağladığını söyledi.

Gebelikte tansiyona dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, gebelik döneminde yüksek tansiyonun kontrol altına alınamaması halinde 'gebeliği sonlandırmak ya da erken doğum' gibi kararların alındığını söyledi. Dr. Gürler, normalde tansiyonu olmasa bile gebelik döneminde yüksek tansiyonu olan anne adaylarının doktor kontrolüne daha sık gitmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Kocasinan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden kadınlara KETEM taraması

Kocasinan İlçe Sağlık Müdürlüğünce kadınlara Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) kanser taraması yapıldı.

Korona virüsün en hızlı yayılan varyantı: BA.5

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl, korona virüsün en hızlı yayılan varyantı BA.5 vakalarının giderek arttığını belirterek mutlaka maske, hijyen ve aşı önlemlerinin alınması gerektiğini söyledi.

Sıcak havalarda su tüketimine dikkat

Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Demirtaş, böbreklerin suyla çalışan bir fabrika olduğunu söyleyerek, 'Günlük su tüketiminin normal insanlarda 2-3 litre arasında olması gerektiğini söylüyoruz. Ancak içerisinde bulunduğumuz sıcaklarda bu oran 4 litreye kadar çıkabilir' dedi.

Yahyalı'da kalp krizi geçiren hasta 15 dakikada şehir hastanesine yetiştirildi

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde kalp krizi geçiren hasta; helikopter ambulans ile 15 dakika içerisinde Kayseri Şehir Hastanesi'ne yetiştirilerek tedavi altına alındı.

İç Hastalıkları Uzmanı Şerife Yılmaz: “İshalle birlikte ateşi olanlar doktora başvurmalı”

İshal, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin çoğaldığını anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Şerife Yılmaz, şikayetlerin kaynağının mikrobik bakteriyel enfeksiyonlar olduğunu söyledi.

Maymun çiçeği vaka sayısı 5’e yükseldi

Türkiye’de maymun çiçeği vaka sayısının 5’e yükseldiği açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski bulunmadığını söyledi.

Doç. Dr. Ulucan: “Kalp hastaları sıcak havalarda dışarı çıkmasın”

Havaların ısınmasıyla birlikte, özellikle kalp hastalarının sıcak havalara dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Şeref Ulucan, “Sıcak havaların en zirvede olduğu saatlerde dışarı çıkmamanızı öneriyorum” dedi.

Çizgileri eğik görüyorsanız sizde de sarı nokta olabilir

Memorial Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Selim Demir, sarı nokta hastalığı ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

DSÖ, maymun çiçeği için küresel acil durum ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maymun çiçeği virüsünü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. Karar, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil durum komitesinin virüsle ilgili ikinci toplantısında alındı. 

Uzmanından 'güneş çarpması' uyarısı

Acıbadem Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç, güneş çarpması ile ilgili yaptığı açıklamasında, güneş çarpmasından 6 yaş altı çocuklar, 60 yaş üzeri ve kronik hastalıkları olan vatandaşların çok fazla etkilendiğini belirtti.

Tatil sezonunda suyla temas edenler: Dış Kulak Yolu İltihabına dikkat

Yaz sezonu gelmesiyle tatil yapan vatandaşların dış kulak yolu iltihabına karşın tedbirli olması gerektiğini vurgulayan Kulak, Burun, Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Osman Aksoy, “Sıcak havalar ve tatil, deniz, havuz sezonu dış kulak yolu iltihapları açısından önemli bir risk faktörüdür.

'Marburg virüsü ateş ve ağrılarla kendini belli ediyor'

Memorial Kayseri Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, Marburg virüsü hakkında verdiği bilgilerde, Son dönemlerde Gana'da ortaya çıkan Marburg virüsünün endişeye yol açtığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü'nün salgın olarak tanımladığı Marburg virüsünün, yüksek ateş, yoğun baş ve kas ağrısıyla kendini belli ettiğini ve hayati riske neden olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü Erşan: 'Kayseri'de anne ve bebek ölümleri Türkiye ortalamasının altında'

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından koordine edilen 'Yenidoğan Canlandırma Programı Uygulayıcı Eğitimi', İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Sadi Tacettinoğlu, Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Karaağaç ve sağlık çalışanlarının katılımı ile başladı.

Toplam 786 haber.