Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Sarraf İhsan Gülderdi: Merkez Bankasının faiz düşürmesi dövizde artışa neden oldu

Merkez Bankasının faiz oranını sabit tutması bekleniyordu. Faiz düşürme dövizde artışa neden oldu” dedi.

Sarraf İhsan Gülderdi: ”Altın, Çin’in faiz kararından etkilendi”

 Altın ve döviz piyasasını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, Çin’in faiz oranını düşürmesiyle birlikte ONS’un düştüğünü belirtti. 

Merkezi bütçe temmuz ayında 64 milyar 19 milyon lira açık verdi

 Hazine ve Maliye Bakanlığı, aylık bütçe raporunu yayımladı. Geçen yıl temmuzda 45 milyar 804 milyon lira açık veren merkezi bütçe, bu temmuz da 64 milyar 19 milyon lira açık verdi.

Siparişe göre batarya paketi üretimi

Erciyes Teknopark'ta faaliyet gösteren Bataryasan Enerji, müşterilerinin taleplerine göre batarya paketleri üretiyor. Şirket faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren Bataryasan Satış Müdürü Marise Şen, 'Yakın gelecekte özel batarya sistemleri ve hidrojen enerjisini elektrikli araçlara entegrasyonunu hedefliyoruz' dedi.

Kayserili sanayiciler GES yönetmeliğinde değişiklik istiyor

Kayseri iş dünyası; Güneş Enerji Sistemi (GES) Yönetmeliğindeki yapılan değişikliği istişare toplantısı ile değerlendirdi. KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci ile KTO Başkanı Ömer Gülsoy ortak yaptığı değerlendirmede, tüketim fazlasının Yenilenebilir Enerji Kaynakları Teknoloji Eğitim Merkezi'ne (YEKTEM) aktarılmasının yatırımcıları finansal anlamda zorlayacağını, sanayicilerin bu şekilde önünün kesilmesinin doğru olmadığın ifade etti.

FEMAŞ, Cumhurbaşkanı'nın isteğini yerine getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz 23 Temmuz'da Kayseri'de açılışını yaptığı FEMAŞ Metal A.Ş.'de işçilerin maaşlarının arttırılması talebi yerine getirildi.

Kayseri OSB Başkanı Yalçın, EPDK Yönetmeliğine tepki gösterdi

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından çıkarılan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin üretime çok büyük darbe vuracağını söyledi. Başkan Yalçın, çok büyük yükümlülükler altına girerek GES yatırımı yapan firmaların bu kararla büyük sıkıntı yaşayacağını ve kararın yatırımları engelleyeceğini belirtti.

Haziran ayı işsizlik oranı düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 Haziran ayı dar tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci: '2023 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalama şansımız var'

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, '2023 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalama şansımız var' dedi.

Temmuz enflasyonu açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, tüketici enflasyonu temmuzda yüzde 79,60'a yükseldi. ENAG'a göre ise temmuz enflasyonu yüzde 176,07 oldu. Temmuzun zam şampiyonları listesinde ilk sırada ilaçlar yer aldı.

Kayseri'de ata yadigarı gacerin hasadı başladı

Patenti Kayseri'nin Develi ilçesine ait olan gacerin hasadı başladı.

Turkuaz'dan 18,5 milyon euroluk yatırım

Turkuaz Seramik, yaptığı 18,5 milyon euroluk yatırımla daha da güçlendi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaya, 18,5 milyon euroluk yatırımın tamamının şirketin öz kaynaklarıyla gerçekleştirildiğini söyleyerek, 'Hem yurt içinde hem de yurt dışında talebi olan ürünlerin üretilmesi üzerine tasarlanmış bu tesisimizin şükürler olsun geçen hafta itibarıyla şartellerine bastık. Üretim kapasitemizi yüzde 100 artıran bir tesis oldu' dedi.

Türk-İş, 4 kişilik ailenin açlık sınırını 6 bin 840 lira olarak açıkladı

Türk-İş temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Türk-İş'in yayınladığı verilere göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 6 bin 840 lira oldu. 

Buğday hasadı yüz güldürdü

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, hasat döneminin verimli geçtiğini söyleyerek, 'Sulu alanlarda yazlık buğdayda dönümde 620 kilogram kadar verim aldık' dedi.

Kayseri İhracatını İlk 6 Ayda Yüzde 19 Artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre haziran ayında Kayseri ihracatı geçen bir önceki aya göre yüzde 18,7 oranında arttı.

Yumurta fiyatları neden artıyor?

Bir yılda yüzde 250 oranında zamlanan yumurta fiyatlarının neden arttığı merak ediliyor.

TÜİK açıkladı: Ekonomiye güven temmuzda azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) değerlendirmesine göre temmuz ayında ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre düştü.

Başkan Büyüksimitci: 'Finansa erişimin kolaylaştırılması sanayinin çarklarının dönmesi için önemli'

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Temmuz ayı Meclis Toplantısı'nda yaptığı açıklamasında, şirketlerin finansa erişiminde sorun yaşadıklarını söyleyerek, 'Finansa erişimin kolaylaştırılması sanayinin çarklarının dönmesi için önemli' dedi.

MOYSAD'tan fuar atağı

Türkiye'nin önde gelen mobilya ve yatak markaları tarafından kurulan Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği'nin (MOYSAD) dün Kayseri'de Erciyes Anadolu Holding ev sahipliğinde yapılan yönetim kurulu toplantısında önemli kararlara imza atıldı.

Toplam 3302 haber.